פעילות עמותת בוגרי בי'ס כדורי

הקמת העמותה

עמותת בוגרי בי”ס כדורי קמה כיוזמה של בוגר המוסד, יהודה דרורי (מחזור י”ח) בקיץ 2007. בכנס היסוד נכחו קבוצת בוגרים מדורות שונים, מ-46 המחזורים הראשונים (עד היות כדורי תיכון אזורי 6 שנתי),ביניהם:תא”ל (דימ.) ישכה שדמי, סמפכ”ל (דימ.) עמוס בן-גוריון, משה נצר, מוטי אשכנזי,  הפרופ’ איזי בורוביץ , פרופ’ גדליה שלף, פרופ’ מרדכי שכטר, אבי אולשנסקי, תא”ל (מיל.) עמוס עמיר, אלוף (מיל.) שי אביטל, ישראל פרדקין, נתן יניב, יעקב יוניש, שופט (דימ.) ארי תיבון, שולמית דקל, ד”ר ניסן אלטשטוק, יאיר קפלן , דן ביברו, אורי אבן, חיים גורי ועמנואל רמות (בוגר מחזור א’).חלק גדול מאנשים אלו נבחרו להנהלת העמותה ו-4 מהם עמדו בראשות העמותה. התחיל בכך איזי בורוביץ, ואחר שנה המשיך לשנתיים פרופ’ מוטי שכטר, לאחר מכן נבחר האלוף (מיל.) שי אביטל (שנאלץ להתפטר לאחר כשנה בעקבות החזרתו לשירות פעיל בצה”ל. נכנס במקומו פרופ’ גדליה שלף (מחזור ט”ז). בכותרת מופיעים שמות חברי ההנהלה הנוכחית. כולם מתנדבים – -איש מהם לא מקבל שכר.

מטרות העמותה

  • לפעול לשימור מסורת כדורי ולפעול להפצתה בקרב הדור הזה והדורות הבאים ע”י שיפוץ הבניין המרכזי והקמת מרכז מבקרים ותפעולו – – בשיתוף עם המועצה לשימור אתרי מורשת.
  • נצחת בוגרי בית-הספר שנפלו על הגנת המולדת וזאת ע”י הקמת אנדרטה חדשה, הכשרת חדר זיכרון ואיסוף חומר על הנופלים.
  • לקבל הכרה של המדינה בכדורי כ”אתר שימור לאומי” בזכות היות “ערש הפלמ”ח” ולדאוג לשמירת הקשר הזה.
  • לסייע לבית-הספר לגייס משאבים לפרויקטים חינוכיים וחברתיים.
  • לעודד את הקשר בין הבוגרים ולבין עצמם ובינם ובין המוסד.

החברות בעמותה ותחילת פעילותה והקמת האנדרטה

תוך שנתיים הצטרפו לעמותה כ- 350 בוגרים מ-33 המחזורים הראשונים  כל בוגר כדורי שהצטרף לעמותה העלה תרומה מיידית של 100 ₪ ,כסף זה רובו ככולו שימש להקמת האנדרטה ל-113 חללי ביה”ס . היו לא מעט בוגרים שהוסיפו תרומה נוספת, למשל, יורם גדיש ממחזור כ’ שתרם את ספסלי האבן מסביב לרחבת ביה”ס. ובוגר מחזור כ”ז דן פולקובסקי שתרם את כל השילוט. ומוטי פרנק ממחזור ל”ב  שתרם צוותי ניקוי מיוחדים שהגיעו מירושלים.

 בעזרת סיוע כספי מהאגף להנצחת החייל במשרד הביטחון, תוך שנה, הוקמה אנדרטת זכוכית מדהימה וזאת, בנקודה מרכזית בשטח המוסד, (למען יראוה התלמידים יום-יום). ליד האנדרטה הוכשרה ככר הזיכרון שבמרכזה הוצב הפסל של “התלמיד היוצא לקרב” שיצרה  הפסלת בתיה לישנסקי ושהיה מוצג על מבנה הזיכרון הישן מבטון שהיה בחורשה מאחורי הבניין.האנדרטה נחנכה בנוכחות קהל רב, בוגרים ומשפחות שכולות ביום הזיכרון בשנת 2008. האנדרטה תוקנה מאז מספר פעמים (בגלל נזקי מזג האויר) והיא מתוחזקת כיום במשותף ע”י הנהלת ביה”ס והעמותה.

 בנוסף, לקחנו את הריסות שער כדורי (השער שהיה בתחתית הגבעה, ליד הכביש הראשי) והקמנו אותו מחדש  בשיחזור מדוייק בדרך המובילה לכיתות בית-הספר, וזאת למען שכל תלמיד יעבור באותו שער כל יום. הפרוייקט הזה בוצע הודות לתרומות ממשפחות המורים לשעבר: קוטי (פרי),  ויוסי נוי ז”ל.

מימוש המטרה הבאה-מרכז מבקרים למורשת כדורי

לאחר מכן פנתה העמותה לגייס משאבים לשיפוץ הבניין המרכזי והקמת מרכז מבקרים בקומה הראשונה בבניין ההיסטורי. הודות לפעילות נמרצת של הלל הילמן מנהל כפר הנוער כדורי שחידש את הקשר עם משפחת כדורי בהונג קונג,-זכינו לתרומה נכבדה ביותר (500,000$) מסיר מייקל כדורי (נכד למשפחת התורמים להקמת המוסד), המועצה לשימור אתרים תרמה 200.000 ש”ח, והמשרד להגנת הסביבה תרם 100,000 ₪. משרד הביטחון תרם לאנדרטה ולחדר ההנצחה 155,000 ₪ ,-וזכינו לקבל תרומות מבוגרים ו/או מבני משפחותיהם בסך 80,000 ₪.

בין קיץ 2009 ועד היום, פעלנו בשיתוף הנהלת כדורי, המועצה לשימור אתרים והמועצה האזורית,  להשלמת שיפוץ פיזי וארכיטקטוני של הבניין,(פנים וחוץ). המבואה הורחבה ושופצה וכוללת כיום תצוגות כלליות ותמונות מחזור מוארות. חדר המנהל שופץ ונקרא “חדר פיאט” (יש בו תצוגה והוא ישמש כחדר המנהלה של מרכז המבקרים). ממש בכניסה למבואה , בצד הימני, צרפנו 2 כיתות לאולם (עם אפשרות לחלוקה לשנים) שישמש לתצוגת המורשת (מוזיאון)  ובו עם ציוד אור קולי להרצאות ןלסמינרים (כ-40 מקומות ישיבה בכל צד). מצד שמאל למבואה, צרפנו את שתי הכתות לאולם הנצחה מרשים, תמונות כל הנופלים וחומר על רובם. רכשנו שטיח מקיר לקיר , דאגנו לרכוש 80 כסאות ישיבה נוחים להרצאות ולצפייה דרך הציוד האורקולי שרכשנו. מה שהיה פעם חדר אוכל הינו אולם לתצוגה אורקולית לתולדות כדורי (ל-100 מבקרים בו-זמנית).

“לוח הכבוד”

ממש משמאל למבואה מיקמנו את לוח-הכבוד ובו רשומים כל אלו שתרמו עד היום להקמת מרכז המבקרים (כ-2,500,000 שקלים). התורמים גם ציינו למען מי ולמען מה תרמו. אנו שואפים למלא לוח זה בעתיד במה שיותר תורמים מה שיאפשר לנו לפעול וליצור יותר פרויקטים.

תפעול מרכז המבקרים

בשנתיים האחרונות  החלו לבוא לבניין הראשי, למרכז המבקרים, קבוצות מבקרים מאורגנות ביניהם מורים בגמלאות, מפקדי צה”ל, בוגרי כדורי לדורותיהם, וגורמי חינוך מהארץ ומהעולם .כל אלה מקבלים סקירות על עבר ומורשת כדורי ולצד זה הרצאות וסרטים ומפגש עם תלמידים המייצגים את הרב תרבותיות בכדורי שהינו בית ספר ניסויי ומרכז הפצה “רב תרבותיות דרך חיים”,וזכה-בפרס-החינוך-הארצי.

אנחנו גובים 15 שקל למבקר רק מקבוצות מבקרים מאורגנות. איננו גובים כסף ממשפחות או מבודדים. אנחנו עדיין בחוסר כספי להשלמת פרוייקט מרכז המבקרים בערך של 100,000 שקל ואנו מחפשים מקורות לתרומות ולכן כל סיוע ממך בנושא יבורך.

 העמותה חייבת תודה הגדולה לסיר מייקל כדורי על תרומתו הנדיבה, לנציגו בארץ יגאל לוין שליווה את התרומה ואת מימוש השיפוץ ובעיקר,לד”ר אסתי ינקלביץ, שסייעה לנו בהתנדבות בהקמת מרכז המורשת ואולמי ההנצחה והמוזיאון. היא הייתה האוצרת ובמקרים רבים גם המבצעת. רק בספטמבר 2012 מצאנו תקציב קטן לשלם לה סכום סימלי מידי חודש להרצת ה”מרכז” לקבל את המבקרים, ולהרצות בפניהם על מורשת כדורי.

חשוב לציין פה כי בוגר מחזור י’ – דני נוי—ניהל בשטח את הקמת מרכז המבקרים ושיפוץ הבניין כמתנדב. אדם נמרץ וצעיר בנפשו וברוחו שהיווה השראה לכולנו.

 

אוהל הפלמ”ח

עמותת הפלמ”ח תומכת בנו בהציגנו את כדורי במסגרת המורשת הלאומית כ”ערש הפלמח”. לממש קשר חשוב זה,- הפרוייקט אשר אנו עמלים  על תכנונו וביצועו כיום, הוא שיפוץ והסבת מבנה ההנצחה הישן בחורשה (שעליו ניצב הפסל בשעתו) לאתר שיקרא : “אוהל הפלמ”ח” ובו יונצחו שמות כל בוגרי כדורי ששרתו בפלמ”ח אם חיים ואם לאו. בנוסף יוצג במבנה תיעוד התומך בקשר החזק שהיה בין הפלמ”ח וכדורי, וזה כאשר כתות שלמות גוייסו לפלמ”ח, וכרבע מבוגרי המחזורים הללו נפלו במלחמת השחרור בקרבות במסגרת גדודי הפלמ”ח. מסביב לבניין בדעתנו להשקיע בהקמת גן גדול ומפותח למבקרים שיקרא : “גן הפלמ”ח” ובו רבים מעצי ארץ-ישראל וצמחייתה,  ספסלי ישיבה ואמפי קטן להרצאות והסברים למבקרים.  אנו מצפים להשלים פרוייקט זה עוד בשנה זו בכפוף להצלחת המאמצים למצוא מימון ותרומות לכך (300,000 ₪)

הכרזת כדורי כאתר שימור לאומי

במסגרת מטרותינו להפיץ את מורשת כדורי,- בארבעת השנים האחרונות השקענו מאמצים ומשאבים רבים להגיע לכך ש”כדורי” תוכר כ”אתר שימור לאומי” ע”י מדינת ישראל. לאחרונה התבשרנו כי המועצה הלאומית לגנים לאומיים ואתרים לאומיים עומדת להכריז בקרוב על “כדורי” כאתר שימור לאומי מהיותה “ערש הפלמ”ח” אבל אף שמרבית החסמים הביורוקרטים הוסרו,אנו לא בטוחים שהכרזה על בניין כדורי כאתר שימור לאומי תמומש עד כנס המחזורים הצפוי באמצע יוני השנה, לרגל מלאת 80 שנה לכדורי.

סיוע לביה”ס בפעילויותיו

לאחר שנסיים את השלמת פרוייקט אוהל הפלמ”ח וגן הפלמ”ח בתוכניתנו להקים מועדון לתלמידי הפנימיה שישמש גם מקום למפגשי בוגרים . אנו בתחילת הדיונים על המיקום ואופי המועדון. בנוסף נמשיך לסייע לבית-הספר בגיוס משאבים לבניית אודיטוריום. לידיעתכם, למעט האמפי, המוכר לנו, (חם בקיץ וקר בחורף), אין כל מקום בו ניתן לרכז תלמידים רבים להרצאות ו/או למופעים, אף שבכדורי לומדים כיום 1600 תלמידים בבי”ס תיכון ובחטיבת ביניים. כפר הנוער כדורי ממשיך להיות ממשלתי בבעלות המינהל לחינוך התיישבותי ועליית הנוער שמסייעים רבות לפריחת המקום.

לשמור על קשר !!

עד היום חברו לעמותה כ-420 בוגרים, אבל יותר מ-700 עדין לא הצטרפו,ובימים אלו ממש הקמנו צוות מיוחד שתפקידו לגייס לעמותה את הבוגרים שעדיין לא  איתנו בעמותה. לאחרונה החלטנו לאפשר  רישום לעמותה של בוגרים שנפטרו ומורים.  אנו מנסים לזהות בכל מחזור את הבוגרים הפעילים שיוכל לעזור לאתר ולשכנע את חבריהם להצטרף כי “כוחנו בכמותנו” – -וזו אינה סיסמה ריקה מתוכן- -ככל שנהיה רבים יותר, נהיה חזקים יותר ונוכל לפעול למען מטרותינו ולהגשימן. אנו מאמינים בכינוסים רב-שנתיים , בפגישת קבוצות מחזורים, פיקניקים משפחתיים ועידוד פגישות מחזור ,  כל זאת הינו חלק חשוב מתפקיד העמותה בעתיד.

כחבר עמותה אני בטוח שאתה גאה לקרוא דו”ח זה ולהיות חלק מהיצירה שלנו.
ומי שאינו עדין איתנו, אנו קוראים לך להזדהות עם כור-מחצבתך, להצטרף אלינו ולחזק את כולנו . 

תודה על תשומת הלב,

 יהודה דרורי-מנהל עמותת הבוגרים

וועד המנהל:

פרופ’ גדליה  שלף(יו”ר)

 פרופ’ מרדכי שכטר(ס’ יו”ר)

(בסדר אלפא-ביתי)

אורי אופיר(גיוס חברים)

דני אופיר (יעוץ ארגוני)

ד”ר ניסן אלטשטוק (יועץ כספי)

עכסה  גוליברודה(גיזברות)

עו”ד יואב גיא (ייעוץ משפטי)

שולמית דקל (מנהלה)

יעקב יוניש(אירועים)דני נוי(יזמות)

יאיר קפלן(תיכנון)

שופט(דימ)ארי תיבון (מבקר)

מנהל העמותה – יהודה דרורי

יועצת ואוצרת– ד”ר אסתי ינקלביץ